14:08 - Ислом Карим лавозимларни замонавийлаштирмоқчи, ўзи қачон завонавийлашади?
Бугун маҳаллий матбуотда пайдо бўлган хабарларда Ўзбекистон Президенти Ислом Каримнинг ҳукумат мажлисида корхоналарда янгича, замонавий лавозимларни жорий этиш ташаббуси билан чиққани ҳақидаги хабарлар пайдо бўлди. Хусусан, Ислом Каримнинг фикрича, совет давридан қолиб кетган жорийдаги лавозимлар тизими халқаро меъёрларга мос келмаслиги корхоналарнининг оёғидан тортмоқда.
“Бозор иқтисодиёти талабларига жавоб берадиган лавозимлар – тижорий директор, молиявий директор, лойиҳа менежери, мижозлар билан ишлаш бўйича, харид бўйича ва ҳоказоларни кенг жорий қилиш керак”, дебди Ислом Карим. Бу гапларнинг мағзига ўзи етдими-йўқми, буниси ноаниқ, аммо унинг тўғри гапирганини тан олиш лозим. Шунингдек, унинг корпоратив бошқарув системасига оид тажрибаларни мамлактдаги корхоналарга фаол жорий қилиш фикри ҳам тўғри, аммо унинг ўзи замонавий бўлмаса, буни ким амалга оширади, дейди мухбиримиз.