Президентлик сайловида иштирок этадиган номзодлар аниқлаб бўлинди, бўлжак Президент аллақачон аниқ эди
Шундай бўлиши 1989 йил 8 октябрда маълум бўлган. Айнан шу куни сотқин-ҳаромий, ҳозир 53-54 лақаби ва ўзбекларнинг Иудаси сифати билан ҳам танилган Салой Мадамин бошчилигидаги асосан ёзувчилардан иборат ҳаромийлар гуруҳи - мавжуд коммунистик ҳокимиятни бир неча кунда йиқитишга кучи етадиган “Бирлик” халқ ҳаракатининг орқасидан пичоқ уриб, уни парчаладилар ва Ўзбекистонда Ислом Карим раҳбарлигидаги тожиклар режими яратилишига пойдевор тайёрлаб бердилар.
Ўшандан бери Ислом Карим ўзбекларнинг бошида ўтирибди ва ўлгунча ўтиради. Агар у истаса ўз ўрнига уйидаги кучук ёки мушугини ҳам тайинлаб кетолади, ўзбеклар буни индамай қабул қиладилар. Ҳатто, тезлик билан вовуллаш ёки миёвлашни ўрганишга бошлайдилар. Чунки, уларга кўра, бошлиқ билан унинг тилида гаплашиш керак.
Шу кунларда расман “президентлик сайловлари” деб аталса ҳам, аслида масхарабозликдан бошқа нарса бўлмаган тадбир учун тайёргарликлар олиб борилмоқда. Мавжуд партияларнинг раҳбар органлари президентликка номзод қилиб кўрсатиладиганларни белгилаб бўлдилар. Мана уларнинг расм бўйича чапдан ўнгга исми-шарифлари: