Шавкат Мирзиё қорақалпоқларга бизда ойлик қозоқлардан 5-6 баравар, тожиклардан эса озгинагина камлигини айтдими?
Ҳа, дейди мухбиримиз, у ерларда ичимлик сув муаммоси ҳар доим бўлган, улар устида ишлаш жуда муҳим. 50 мингдан кўп одам ичимлик сув билан таъминлангани яхши хабар. Аммо, яна қанча одам ҳозиргача оғир аҳволда яшашни давом эттираётгани айтилмагани яхши эмас. Чунки, бу хусусда ҳам биронта рақам келтирилса эди, Шавкакт Мирзиё мақтанаётган 50 минг рақамини тўғри баҳолаш мумкин эди.
Булардан ҳам муҳими, тўғрироғи, қизиғи, Шавкат Мирзиё ҳозир умумий аҳволимиз ғариб эканлиги, аҳолининг ўртача ойлиги бўйича ривожланган Ғарб мамлакатларидан 30-50 баравар орқада эканлигимизни қўйиб туринг, қўшни Қозоғистондан 5-6 баравар орқадалигимиз, Тожикистон билангина сал кам тенглигимизни, тўғрироғи, 2 долларга орқадалигимизни тилга олдимикан?
Таҳмин қилиш мумкинки, Шавкат Мирзиё бундай муҳим муаммоларимизни умуман тилга олмаган, тилга олса, улар қачон ҳал қилинишини айтишга тўғри келарди. Аммо, буни Шавкат Мирзиёнинг ўзи ҳам бимайдику!
Мана Ўзбекистоннинг асосий муаммоси шу – давлат раҳбари ҳақиқий аҳволимизни билмаслиги. Унинг маслаҳатчиларига маслаҳат бермоқчимиз: “Эй, аҳмоқлар, шефингизга айтинг, у киши “Ҳаракат” Агентлигининг материаллари билан танишиб борса, жуда кўп муаммоларни ечиш йўлини айнан шу ердан топади.
ЎзАнинг хабарига қўйилган расмда Шавкат Мирзиёни Нукусда кимдир (кимлиги ҳам айтилмайди) кутиб олмоқда.