Ўзбекистон Адлия Вазирлигида коррупция ва шаффофликни ўрганадиган мустақил ташкилот тузилиб, давлат рўйхатидан ўтгани ҳақида
Марказнинг асосий мақсади – жамиятда коррупцияга нисбатан муросасиз муносабат шаклланишига кўмаклашиш ҳамда давлат бошқарувида очиқлик, шаффофлик ва ҳисобдорлик механизларини такомиллаштиришдан иборат.
Марказ қуйидаги вазифаларни ўз олдига қўйган:
- коррупциянинг сабаб ва оқибатлари, у етказаётган зарар, шунингдек, унинг олдини олиш бўйича тадқиқотлар ўтказиш;
- коррупция даражаси, давлат ҳокимияти институтларига ишонч даражаси ва коррупцияга қарши чоралар таъсирини баҳолаш бўйича ўрганишлар олиб бориш;
- давлат органлари фаолиятида шаффофлик, ҳаққонийлик ва ҳалолликни таъминлаш бўйича кучли жамоатчилик назоратини амалга ошириш;
- Ўзбекистонда коррупциянинг олдини олиш ҳамда қонун устуворлиги аҳволи ҳақида муқобил маърузалар тайёрлаш ва эълон қилиб бориш;
- очиқлик ва шаффофлик, коррупцияга қарши кураш, ҳуқуқ устуворлигини таъминлаш соҳасида халқаро стандартларни Ўзбекистонда имплементация қилиш масалалари билан шуғулланиш;
- амалдаги қонунчилик ва норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини мустақил экспертизадан ўтказиш ва натижаларини эълон қилиш.
“Transparency Uzbekistan” ташкилоти коррупцияга қарши курашиш ва унинг олдини олиш, очиқлик ва шаффофликни таъминлаш масалаларида - “ақл маркази” сифатида фаолиятини олиб бораверармиш.
Кўрамиз, бу ишлар қандай бажарилади? Шу пайтгача бу вазирликнинг биронта иши тўла амалга оширилмаган эди-ку! Бу ерга қўйилган расм айнан шу вазирликнинг Интерент сайтидан олинган.